ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 8616419
*
nr 861 6419
GOUACHE
Ruben Hellman, signed. 1943, tussilago, 18x19,
Ruben Hellman, signerad. 1943, tussilago, 18x19
Estimate:
400
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday November 25 2013
at 19:04:26
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/11 21:25:13
1
300 kr
25/11 18:27:15
2
300 kr
25/11 18:28:06
2
600 kr
25/11 18:38:38
1
600 kr
25/11 18:39:27
1
700 kr
25/11 18:57:36
2
900 kr
25/11 18:59:17
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ruben hellman tussilago täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 2200
Auction ends
today
20 maj at 20:45
-
8141 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Struwe, blomma. Wate..//
Auction ends
today
20 maj at 20:05
-
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 20:00
-
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
today
20 maj at 20:39
*
GOUACHE
nr 861 6419
GOUACHE
Ruben Hellman, signed. 1943, tussilago, 18x19,
Ruben Hellman, signerad. 1943, tussilago, 18x19
Estimate: | 400 |
---|---|
Sold: | SEK 1000 |
Auction date: |
Monday November 25 2013 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/11 21:25:13 | 1 | 300 kr |
25/11 18:27:15 | 2 | 300 kr |
25/11 18:28:06 | 2 | 600 kr |
25/11 18:38:38 | 1 | 600 kr |
25/11 18:39:27 | 1 | 700 kr |
25/11 18:57:36 | 2 | 900 kr |
25/11 18:59:17 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache ruben hellman tussilago täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
today
20 maj at 19:56 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
today
20 maj at 19:45 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 2200
Auction ends
today
20 maj at 20:45
-
8141 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signerad Struwe, blomma. Wate..//
Auction ends
today
20 maj at 20:05 -
7081 WATERCOLOUR
unidentified artist. Signed, dated 1906, Stuga, 19..//
Present: SEK 300
Auction ends
today
20 maj at 20:00 -
7425 WATERCOLOUR
Peter Kolacz (b. 1968), Kanada. Composition. Water..//
Auction ends
today
20 maj at 20:39